Czym kierować się przy kupnie nowego laptopa do normalnych zadań?

Wiele osób w przeszłości prosiło mnie o radę przy zakupie laptopa. Postanowiłem w tym miejscu zebrać doświadczenia i porady. Skupię się na poleceniu sprzętu, który spełni minimalne wymagania sprawnego przeglądania stron w Internecie. Nie będzie to sprzęt dla graczy ani dla osób, które od komputera oczekują ogromnej mocy obliczeniowej. Taki zwykły, domowy laptop na lata.

Dla mnie jest ważnych kilka parametrów technicznych w laptopie, na które zwracam uwagę. Oczywiście na początek należy określić do czego dany laptop ma być używany, jednak niektóre z parametrów w każdych zastosowaniach będą wykluczać dany model.

EKRAN – MATRYCA MATOWA CZY BŁYSZCZĄCA

Zacznijmy od ekranu. Zdecydowanie polecam wybrać laptopa z dobrym ekranem, bo niekoniecznie da się to później zmienić, a przecież to na ekran patrzysz, prawda? Moim zdaniem już na starcie odpadają wszystkie błyszczące matryce, uznaję tylko matowe.

Poniższe dwa zdjęcia to matryce matowe. Światło się od nich odbija, ale nie tak mocno jak w błyszczących.

Tutaj matryca błyszcząca. Kompletnie bezużyteczna kiedy laptop jest ustawiony na przeciw okna.

Jeśli jednak masz błyszczącą matrycę w swoim laptopie, to jest szansa, że na rynku znajdzie się modele matowe pasujące do danego laptopa. Oczywiście przy ewentualnej wymianie po uszkodzeniu zawsze będę szukać czy da się wymienić matrycę na matową.

EKRAN – ROZDZIELCZOŚĆ

Osobiście polecam najbardziej uniwersalną obecnie rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli. Jeśli ktoś nie wie co to, to od razu tłumaczę: jest to liczba punktów wyświetlanych na ekranie. 1920 punktów na szerokość i 1080 na wysokość. Można też kupić laptopa z ekranem o niższej rozdzielczości np. 1376 x 768 pikseli, ale obraz nie będzie tak ostry, a przede wszystkim obszar roboczy będzie mniejszy.

EKRAN – KĄTY WIDZENIA

Przy zakupie warto sprawdzić czy na ekranie dobrze widać z innego kąta. Przy samotnym użytkowaniu i patrzeniu ciągle prosto na ekran nie będzie mieć to znaczenia, ale oglądanie filmu we dwoje będzie już kłopotliwe jeśli obraz będzie ledwo widoczny od boku.

DYSK

Kupno nowego laptopa wiąże się zwykle z kupnem Windowsa 10 razem z nim. Z doświadczenia wiem, że zwykłe mechaniczne dyski nie radzą sobie na tym systemie. Do tego potrzebujemy dysk SSD. Różnica będzie odczuwalna już od samego uruchamiania, ale to nie jest najważniejsze. Większe różnice są zauważalne podczas otwierania jakichkolwiek programów. Niestety dyski SSD są stosunkowo drogie i mają dość małe pojemności. Do laptopa, który ma służyć do wygodnego przeglądania Internetu wystarczy dysk 120 GB. Gorzej jeśli potrzeba więcej miejsca. Wtedy wiele większy dysk może być nieopłacalny. Najlepszą opcją jest laptop, który ma miejsce na zamontowanie dwóch dysków, ale ciężko takie trafić. Dzisiaj obudowy są cieńsze niż kilka lat wstecz i nie ma miejsca na dodatkowe gniazdo dysku. Obecnie rozwiązaniem idealnym jest system operacyjny na dysku m.2, który zajmuje bardzo mało miejsca w obudowie, oraz miejsce na montaż normalnego dysku. Wtedy bez problemu niewielkim kosztem można powiększyć pojemność laptopa o terabajt.

Jeśli nawet po kupnie laptopa okaże się, że miejsca jest za mało, albo kupiło się z dyskiem mechanicznym, to zawsze można to zmienić.

PROCESOR

Co do procesorów, to sprawa jest dość prosta. Jako fan Intela rekomenduję dowolny procesor i3, i5 lub i7. Każdy z nich w połączeniu z dyskiem SSD zapewni sprawne działanie sprzętu. Ostatecznością są procesory z linii Pentium. Niestety obecnie procesory Intela są montowane na stałe do płyty głównej, więc tu trzeba dobrze wybrać, bo wymiana na lepszy jest możliwa, ale będzie trudna i kosztowna, a dokładniej będzie wymagała specjalistycznego sprzętu do wylutowania starego procesora i wlutowania nowego. Nie polecam procesorów Intel Celeron. Jest to bardzo niska półka i nie ma sensu utrudniać sobie użytkowania takim słabym sprzętem. O serii Intel Atom to nawet wolę nie wspominać.

PAMIĘĆ RAM

Uważam, że normalnemu użytkownikowi do prostego laptopa nie potrzeba więcej niż 4 GB pamięci operacyjnej. Oczywiście im więcej, tym lepiej, ale jeśli trafisz na dobrego laptopa, z dobrym procesorem, dyskiem SSD i matową matrycą, to nie ma się czego obawiać jeśli będzie mieć 4 GB RAM.

KARTA GRAFICZNA

Jako, że tutaj skupiam się na laptopie do zadań podstawowych, to wystarczy zintegrowany układ wbudowany w procesor. Będzie wystarczający dla normalnego użytkownika. Gracze powinni wybrać droższe sprzęty dedykowane dla nich.

TOUCHPAD

Generalnie wyróżniamy dwa rodzaje: z przyciskami wydzielonymi osobno oraz z przyciskami zintegrowanymi. Ta druga wersja moim zdaniem jest najgorsza. Często jak chcę kliknąć, to kursor przesuwa się w inne miejsce, bo nie trafiłem dobrze palcem w przycisk. Niestety i tak większość producentów stosuje touchpady bez wydzielonych przycisków. I tak w domu lepiej używać myszkę.

Touchpad z przyciskami, taki lubię:

I taki bez osobnych przycisków, którego nie znoszę:

INNE, DODATKI

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  • Klawiatura – sprawdź czy będzie dla Ciebie wygodna. Jeśli potrzebujesz blok numeryczny, to zwróć na to uwagę. Dodatkowym atutem będzie podświetlenie, które docenisz podczas pracy w ciemności. Ze względów serwisowych lepsza będzie klawiatura montowana od góry, ponieważ łatwo ją wyjąć i wymienić. Gorzej kiedy klawiatura jest montowana od dołu, a po jej wymontowaniu zostają puste miejsca w obudowie. Na zdjęciach najpierw klawiatura montowana od góry, później montowana od dołu.

  • Kamera – dzisiaj obecna w praktycznie każdym laptopie.
  • Głośniki – nie mamy tu dużego wyboru, ale miło jest trafić na głośniki, z których wydobywa się czysty dźwięk.
  • Porty USB – im więcej, tym lepiej.
  • Waga – to już zależy od Ciebie.

Jeśli potrzebujesz pomocy w zakupie laptopa, zgłoś się do mnie.

Dodaj komentarz