Wifi w całym domu i firmie

Kto nigdy nie walczył ze słabym zasięgiem wifi w swoim domu, niech pierwszy rzuci kamieniem. Jest to znany problem, który na szczęście da się rozwiązać!

Należy pamiętać, że obowiązkiem operatora łącza jest doprowadzenie sieci tylko do jego urządzenia końcowego. Nie można oczekiwać, że jak się ma światłowód z Inei 1 Gb/s, to będzie działać z taką szybkością w całym domu. Absolutnie nie będzie. Wszystko, co jest podłączane do modemu/routera operatora, jest już w interesie odbiorcy. Często słyszę, że ktoś narzeka na światłowód, bo ma modem z jednej strony mieszkania, w na drugim końcu nie ma zasięgu wifi. Zawsze powtarzam, że nie jest to wina dostawcy, tylko jego samego, bo nie zadbał o swoją infrastrukturę.

Jako partner firmy TP-LINK będę polecać oczywiście ich rozwiązania, ale polecałem je już wcześniej zanim zostałem partnerem.

Rozwiązanie do firmy – TP-LINK Omada

Jest to rozwiązanie biznesowe firmy TP-LINK. Omada to cały ekosystem, na który składają się routery, switche, punkty dostępowe wifi i kontroler. Właśnie tym różni się od DECO, że potrzebuje dodatkowego kontrolera sprzętowego lub zainstalowanego oprogramowania na serwerze (może być np. maszyna wirtualna na Synology). Dodatkowo można tym normalnie zarządzać z przeglądarki. Jednak największą zaletą jest możliwość ustawienia wielu sieci wifi i wybrania dla każdej z sieci konkretnej sieci VLAN. To daje możliwość ustawienia sieci wifi dla gości, firmowej i jeszcze wielu według pomysłu i potrzeb zamawiającego. Dodatkowo można ustawić więcej opcji logowania, w tym portal dla gości do potwierdzenia logowania. Punkty dostępowe zasilane są tym samym kablem sieciowym, którym przebiega transmisja danych, więc montaż urządzeń jest ułatwiony, bo nie potrzeba dwóch kabli.

Działa roaming, czyli płynne przełączanie klientów między punktami nadającymi sieć wifi.

Rozwiązanie do domu – TP-LINK DECO

Tu z pomocą przychodzą urządzenia tworzące sieć WIFI MESH.

Wielu producentów sprzętu sieciowego ma w swoich ofertach takie urządzenia. Ja skupiam się na serii DECO od firmy TP-LINK.

Dlaczego akurat ten producent? Już podaję kilka argumentów:

  • Działa – Sam używałem i nie miałem żadnych problemów. Działa nadal u kilkunastu moich klientów.
  • Deco są dość tanie w porównaniu do konkurencji.
  • Modele z gniazdami RJ-45 umożliwiają podłączenia między sobą za pomocą sieci kablowej, a to oznacza, że nie są tylko zwykłym wzmocnieniem zasięgu, ale każde z urządzeń może nadawać sieć o pełnej możliwej przepustowości

Jak to działa w praktyce i dlaczego nie polecam używania popularnych wzmacniaczy/repeaterów?

Deco i Omada, w odróżnieniu od wzmacniaczy, współpracują. To oznacza, że ma możliwość płynnego przełączania podłączonych urządzeń do tego punktu dostępowego, który jest dla urządzenia najlepszy. Wzmacniacze tego nie potrafią, czasami nawet wymuszają stworzenie sieci o innej nazwie. Oznacza to, że mając protezę sieci wbudowaną z routera i wzmacniaczy, mamy sytuację, że nawet będąc daleko od używanego aktualnie punktu dostępowego, będziemy nadal podłączeni do niego zamiast innego, który znajduje się metr od nas, a przełączenie nastąpi dopiero po zerwaniu poprzedniego połączenia i przeszukaniu sieci. Bardzo ładnie pokazuje to wideo ze strony TP-LINKa zamieszczone poniżej.

W jaki sposób przebiega konfiguracja? Jak to wszystko podłączyć?

  • Deco konfiguruje się z poziomu aplikacji mobilnej dostępnej na smartfony z Androidem i iOS. Nie ma możliwości konfiguracji z poziomu przeglądarki www. Można nią tylko przeglądać podłączone urządzenia. Konfiguracja jest bardzo prosta. Konfigurację przeprowadzam na urządzeniu klienta, nie chcę mieć cudzych sieci zarządzanych moim kontem.
  • Główne urządzenie Deco musi być podłączone do sieci kablem. Pozostałe urządzenia mogą być podłączone bezprzewodowo lub też kablem. Od tego zależy szybkość osiągana po podłączeniu do dodatkowych punktów dostępowych. Zdecydowanie polecam podłączenie za pomocą kabli.
  • Deco może być routerem, nie potrzeba dodatkowych urządzeń do zarządzania domową siecią. Polecam jednak posiadać inny router i wyłączyć na nim wifi (lub model bez wifi). Zdecydowanie wygodniej zarządza się siecią z poziomu normalnego routera. Wtedy Deco należy ustawić w tryb pracy jako Access Point.
  • Jeśli Deco mają być ustawione i łączone bezprzewodowo, to należy zadbać żeby między sobą się widziały. Nie ma potrzeby może każdy z dodatkowych Deco widział główne urządzenia. Ważne żeby widział się z którymkolwiek. Oczywiście to dotyczy sieci z minimum trzeba urządzeniami.

 

Ile to kosztuje?

Jedno Deco M4 kosztuje około 250 zł, zestaw dwóch niecałe 500 zł, a zestaw trzech niecałe 700 zł.

Po wycenę urządzeń z serii Omada zapraszam do kontaktu ze mną. Jako partner mam rabaty, więc mogę zaproponować podobne ceny jakie są na allegro. Urządzenia z serii Omada sprzedaję tylko pod konkretne zamówienie na podany wcześniej numer NIP.

A to nie lepiej jeden mocny, drogi router?

No nie. Żaden router, nawet taki wypas za ponad 1000 zł, nie zapewni tak dużego zasięgu. Po prostu fizyki się nie przeskoczy.