Wifi w całym domu i firmie

Kto nigdy nie walczył ze słabym zasięgiem wifi w swoim domu, niech pierwszy rzuci kamieniem. Jest to znany problem, który na szczęście da się rozwiązać!

Należy pamiętać, że obowiązkiem operatora łącza jest doprowadzenie sieci tylko do jego urządzenia końcowego. Nie można oczekiwać, że jak się ma światłowód z Inei 1 Gb/s, to będzie działać w całym domu. Absolutnie nie będzie. Wszystko, co jest podłączane do modemu/routera operatora, jest już w interesie odbiorcy. Często słyszę, że ktoś narzeka na światłowód, bo ma modem z jednej strony mieszkania, w na drugim końcu nie ma zasięgu wifi. Zawsze powtarzam, że nie jest to wina dostawcy, tylko jego samego, bo nie zadbał o swoją infrastrukturę.

Rozwiązanie do domu – TP-LINK DECO

Tu z pomocą przychodzą urządzenia tworzące sieć WIFI MESH.

Wielu producentów sprzętu sieciowego ma w swoich ofertach takie urządzenia. Ja skupiam się na serii DECO od firmy TP-LINK.

Dlaczego akurat ten producent? Już podaję kilka argumentów:

  • działa – sam używam i nie mam żadnych problemów
  • Deco są dość tanie w porównaniu do konkurencji
  • modele z gniazdami RJ-45 umożliwiają podłączenia między sobą za pomocą sieci kablowej, a to oznacza, że nie są tylko zwykłym wzmocnieniem zasięgu, ale każde z urządzeń może nadawać sieć o pełnej możliwej przepustowości

Jak to działa w praktyce i dlaczego nie polecam używania popularnych wzmacniaczy/repeaterów?

Deco, w odróżnieniu od wzmacniaczy, współpracuje. To oznacza, że ma możliwość płynnego przełączania podłączonych urządzeń do tego punktu dostępowego, który jest dla urządzenia najlepszy. Wzmacniacze tego nie potrafią, czasami nawet wymuszają stworzenie sieci o innej nazwie. Oznacza to, że mając protezę sieci wbudowaną z routera i wzmacniaczy, mamy sytuację, że nawet będąc daleko od używanego aktualnie punktu dostępowego, będziemy nadal podłączeni do niego zamiast innego, który znajduje się metr od nas, a przełączenie nastąpi dopiero po zerwaniu poprzedniego połączenia i przeszukaniu sieci. Bardzo ładnie pokazuje to wideo ze strony TP-LINKa zamieszczone poniżej.

W jaki sposób przebiega konfiguracja? Jak to wszystko podłączyć?

  • Deco konfiguruje się z poziomu aplikacji mobilnej dostępnej na smartfony z Androidem i iOS. Nie ma możliwości konfiguracji z poziomu przeglądarki www. Można nią tylko przeglądać podłączone urządzenia. Konfiguracja jest bardzo prosta. Konfigurację przeprowadzam na urządzeniu klienta, nie chcę mieć cudzych sieci zarządzanych moim kontem.
  • Główne urządzenie Deco musi być podłączone do sieci kablem. Pozostałe urządzenia mogą być podłączone bezprzewodowo lub też kablem. Od tego zależy szybkość osiągana po podłączeniu do dodatkowych punktów dostępowych. Zdecydowanie polecam podłączenie za pomocą kabli.
  • Deco może być routerem, nie potrzeba dodatkowych urządzeń do zarządzania domową siecią. Polecam jednak posiadać inny router i wyłączyć na nim wifi (lub model bez wifi). Zdecydowanie wygodniej zarządza się siecią z poziomu normalnego routera. Wtedy Deco należy ustawić w tryb pracy jako Access Point.
  • Jeśli Deco mają być ustawione i łączone bezprzewodowo, to należy zadbać żeby między sobą się widziały. Nie ma potrzeby może każdy z dodatkowych Deco widział główne urządzenia. Ważne żeby widział się z którymkolwiek. Oczywiście to dotyczy sieci z minimum trzeba urządzeniami.

Rozwiązanie do firmy – TP-LINK Omada lub Ubiquiti UniFi

Oba rozwiązania z założenia są do siebie podobne. Czym się różnią od DECO tym, że potrzebują dodatkowego kontrolera sprzętowego lub zainstalowanego oprogramowania na serwerze (może być np. maszyna wirtualna na Synology). Dodatkowo można tym normalnie zarządzać z przeglądarki. Jednak największą zaletą jest możliwość ustawienia wielu sieci wifi i wybrania dla każdej z sieci konkretnej sieci VLAN. To daje możliwość ustawienia sieci wifi dla gości, firmowej i jeszcze wielu według pomysłu i potrzeb zamawiającego. Dodatkowo można ustawić więcej opcji logowania, w tym portal dla gości do potwierdzenia logowania. Punkty dostępowe zasilane są tym samym kablem sieciowym, którym przebiega transmisja danych, więc montaż urządzeń jest ułatwiony, bo nie potrzeba dwóch kabli.

W jaki sposób mam to rozwiązane u siebie?

Posiadałem trzy urządzenia DECO M4. Do tego router kablowy Ubiquiti EdgeRouter X (ER X). Przed moim routerem jest modem światłowodowy Inei ustawiony w tryb bridge, więc publiczny adres IP jest przydzielany na mój router. Deco ustawione w tryb pracy jako AP. Pierwsze M4 jest podłączone przy ER X na parterze, drugie kablem na piętrze. Trzecie stoi w mojej pracowni, która jest połączona z domem za pomocą światłowodu, a M4 jest tam podłączony kablem do switcha. Taka konfiguracja sprawia, że idąc z piętra do praacowni na podwórku, mam ciągle zasięg tej samej sieci. Gdy osłabia się zasięg z punktu na piętrze, to przechwytuje mnie punkt na parterze, a następnie punkt z pracowni.

Obecnie używam systemu TP-LINK Omada z trzema punktami dostępowymi EAP245. Kontroler mam zainstalowany na serwerze z Ubuntu, dokładnie na tej samej maszynie wirtualnej, na której stoi ta strona. Punkty dostępowe mam trzy, tak samo jak było z Deco. Omada pozwala wykorzystać sieci VLAN, więc korzystam. Jest nadawane kilka sieci, w tym sieć dla dwóch kamer IP oraz sieć dla urządzeń klientów. W sieci dla klientów wymagane jest logowanie za pomocą kodu vouchera.

Ile to kosztuje?

Jedno Deco M4 kosztuje około 250 zł, zestaw dwóch niecałe 500 zł, a zestaw trzech niecałe 700 zł.

A to nie lepiej jeden mocny, drogi router?

No nie. Żaden router, nawet taki wypas za ponad 1000 zł, nie zapewni tak dużego zasięgu. Po prostu fizyki się nie przeskoczy.