Serwery NAS – QNAP i SYNOLOGY

Serwer NAS – nie masz go jeszcze w Twojej firmie? Może czas najwyższy! Dysk sieciowy i kopie zapasowe to jego podstawowe zadania.

Wyobraź sobie jeden z poniższych scenariuszy:

Awaria nośnika pamięci

Twój komputer, na którym przechowujesz dane, ulega uszkodzeniu.

Kradzież lub zgubienie urządzenia

Twój laptop ginie w niewyjaśniony sposób lub zostawiasz urządzenie na lotnisku, w pociągu lub kawiarni.

Przypadkowe usunięcie danych

Chwila nieuwagi, pośpiech lub przypadek – kasujesz ważny dokument, projekt lub folder. Zostaje tylko nadzieja, że odzyskasz go z kosza, jeśli nie masz włączonego automatycznego czyszczenia.

Zdarzenia losowe

Tracisz dane na skutek przyczyn niezależnych od Ciebie, takich jak pożar biura, zalanie domu czy spięcie prądu wywołane zalaniem ściany przez sąsiada.

Zainfekowanie komputera lub smartfona złośliwym oprogramowaniem

Hakerzy blokują Twoje urządzenie, a za odzyskanie dostępu żądają okupu. Twoje dane na komputerze oraz dyskach sieciowych są zaszyfrowane.

 

Wypadki chodzą po ludziach. Co zrobić, aby uniknąć przykrych skutków tych sytuacji? Przedstawiam Ci moje propozycje zapobiegania utracie danych.

Serwer NAS znakomicie sprawdzi się do bezpiecznego przechowywania ważnych danych, kopii zapasowych, do udostępniania plików klientom.

Pomogę wdrożyć serwer NAS Qnap lub Synology.

Przechowywanie danych to nie jedyna funkcjonalność NASów QNAP i Synology. Oprócz tego:

  • możliwość uruchomienia serwera VPN – dzięki temu możesz łączyć się do swojej sieci firmowej w sposób bezpieczny i w ten sposób uzyskiwać dostęp do zabezpieczonych zasobów
  • kopie zapasowe w formie migawek (snapshots) – jest to dodatkowa ochrona przed wirusami szyfrującymi oraz przypadkowym (lub celowym) usunięciem, nadpisaniem plików. Kopia różnicowa tworzona co ustalony czas pozwala cofnąć się do wybranego punktu w czasie. Dzięki temu nawet nadpisanie wszystkich danych jest możliwe do cofnięcia. Więcej: https://www.synology.com/pl-pl/dsm/Btrfs i https://www.qnap.com/solution/snapshots/pl-pl/
  • może zastąpić rejestrator systemu monitoringu – chociaż osobiście wolę mieć klasyczny, dedykowany rejestrator
  • Aplikacja Active Backup For Business od Synology – genialna aplikacja do kopii zapasowych działających systemów Windows i nie tylko. Więcej na stronie producenta oraz w wideo poniżej