Kopie zapasowe – a komu to potrzebne? A na co? (Proxmox Backup Server)

Co jeśli posiadasz serwer z maszynami wirtualnymi? Omówię tutaj Proxmoxa jako system, na którym takie maszyny wirtualne będą uruchamiane.

Proxmox wygląda tak, a raczej widok zarządzania przez przeglądarkę.

Te numerki oznaczają numery maszyn wirtualnych (qemu) i kontenerów (lxc). Skupmy się tylko na maszynach wirtualnych.

Mając jakąś usługę na serwerze z Linuxem uruchamianym jako maszyna wirtualna należałoby robić kopię tego systemu. Mając w Proxmoxie Windowsa również.

W Proxmoxie mamy kilka opcji, ale najlepszą jest postawienie osobnej maszyny i zainstalowanie tam Proxmox Backup Server. Jego interfejs zarządzania jest podobny, definiujemy tam miejsca na kopie zapasowe, a następnie podłączamy serwer backupowy do zwykłego Proxmoxa. Samo połączenie wygląda tak.

Co tu wpisujemy? ID to nazwa wyświetlana w Proxmoxie, tak po prostu. Server to adres serwera backupowego. Username i Password to wiadomo, użytkownik na serwerze kopii. Ten użytkownik musi mieć uprawnienia do Datastore, którego nazwę tu podajemy. Fingerprint to unikatowy ciąg znaków wygenerowany po instalacji serwera kopii.

Od strony serwera kopii wygląda to tak.

Widać ile jest kopii każdej z maszyn. W zakładce Prune & GC definiujemy ile kopii ma być trzymanych na serwerze.

Oczywiście kopie są przyrostowe, więc pierwszy raz jest robiona kopia całości, a później dogrywane są tylko zmiany. To pozwala robić kopię maszyny z dyskiem 1 TB wypełnionym w 70% dosłownie w kilkadziesiąt sekund. Nie ma zmian, to nie ma dogrywania niepotrzebnych danych.

Można odzyskać konkretne pliki z kopii. Wygląda to tak (od strony samego Proxmoxa).

Przywrócenie całej maszyny robi się oczywiście przyciskiem Restore jako nową maszynę.

Jedna ważna uwaga! Potrzebny jest agent instalowany w systemie żeby to wszystko dobrze działało i żeby Proxmox wiedział, że ma tylko dogrywać zmiany. W Linuxie instalujemy go z linii poleceń, pakiet nazywa się qemu-guest-agent, a w Windowsie montujemy lub szukamy w Googlach virtio-win-guest-tools. Dodatkowo pozwala to odczytywać między innymi adres IP z wnętrza maszyny wirtualnej.

 

Zapraszam do kontaktu w celu wdrażania serwerów opartych o Proxmoxa razem z jego serwerem backupowym.

Dodaj komentarz