Acer V3-731g – problem z wifi, wymiana klawiatury i czyszczenie

Dostałem do przeinstalowania system w Acerze V3-731g. Nie działało wifi. Instalacja standardowo, bez problemu, ale wifi i tak nie działa. Zainstalowana najnowsza wersja Windows 10 na dzień dzisiejszy. Co się okazało?

System informował, że sieć bezprzewodowa jest wyłączona i można ją włączyć ręcznie lub za godzinę albo dwie. Ręcznie włączenie i tak nie działało.

Przy okazji zauważyłem, że nie działają niektóre przyciski na klawiaturze, w tym F3 z ikonką sieci bezprzewodowej, który w połączeniu z przyciskiem Fn włącza lub wyłącza łączność bezprzewodową.

Sprawdziłem dokładnie klawiaturę, okazało się, że niedziałających przycisków jest więcej. Wygląda na to, że samo Fn też nie działało, ponieważ nie dało się skrótami klawiszowymi z użyciem Fn wywołać funkcji narysowanych niebieskim kolorem na klawiaturze. Najprościej było sprawdzić czy działa zmiana głośności i jasności ekranu (Fn ze strzałkami).

Tak wyglądał wynik testu klawiatury. Zaznaczone na zielono przyciski działają. Te na biało nie zareagowały. Program, którym testowałem nie był w stanie rozpoznać przycisku Fn, ale to nic dziwnego, bo nie jest to standardowy przycisk.

Zapadła decyzja o zmianie klawiatury. W tym modelu klawiatura nie jest normalnie nakładana na palmrest, tylko montowana od dołu. Po jej wymontowaniu zostaje ramka z dziurami na klawisze. To oznacza, że i tak trzeba rozebrać prawie całego laptopa. Na szczęście da się to zrobić bez większych problemów jak w Samsungach, gdzie plastik pod klawiaturą może być przyklejony do reszty obudowy, a raczej być z nim jednością. Jest to zawsze dobra okazja żeby sprawdzić stan układu chłodzenia. Taka operacja nie podnosi kosztów naprawy. Okazało się, że było warto zajrzeć do chłodzenia, bo było mocno zabrudzone i niedługo wentylator mógł się zatrzymać.

Po złożeniu okazało się, że Fn+F3 włącza lub wyłącza tryb samolotowy, a wifi nadal tak samo nie działa. Pozostała już tylko jedna opcja do sprawdzenia, a była nią aktualizacja Biosu. Okazało się, że dopiero to pomogło rozwiązać ten problem. Teraz laptop wyszukuje normalnie sieci bezprzewodowe, co widać na poniższym obrazku.

Swoją drogą, to laptop ma potencjał na rozbudowę, ponieważ ma dwa miejsca na dyski, więc bez problemu można mieć w nim SSD i HDD. Dodatkowo posiada 4 GB pamięci RAM DDR3 w jednej kości i wolne gniazdo. Bez problemu można uzyskać 8 GB. Procesor jest wymienny. Siedzi tu jakiś Pentium, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby zmienić go na i3, i5 lub nawet i7 pasującego do tego gniazda.

Dodaj komentarz