5 rzeczy, za które Twój laptop Cię znienawidzi

Tytuł brzmi jakby laptop miał uczucia. Elektronika pewnie ich nie ma, ale przez niektóre działania użytkownika może odmówić współpracy lub znacznie ją utrudnić. Zobacz czego lepiej nie robić żeby Twój laptop nie odmówił współpracy z Twojej winy.

Usterka sprzętu, a szczególnie laptopa, nie zawsze wynika z winy użytkownika. Trafiają się gorzej wykonane podzespoły, a nawet całe wadliwe serie. Często są to wbudowane układy graficzne na płytach głównych, a tych układów nie można łatwo wymienić. Są też usterki z winy użytkownika. Zobacz jak się przed nimi ustrzec, czyli czego Twój laptop nienawidzi:

  • Zbyt duże wibracje przy przenoszeniu laptopa z klasycznym dyskiem talerzowym – Dysk HDD nie lubi wstrząsów podczas pracy. Dysk w laptopie obraca się z prędkością 5400 obrotów na minutę. Podczas wibracji może dochodzić do zderzenia głowicy z talerzem, a to może prowadzić do powolnego psucia się dysku. Osobną kategorią jest upadek pracującego laptopa. W takim wypadku niemal zawsze dysk ulega awarii od razu. Pamiętaj, że w stanie uśpienia laptop nadal działa. Jeśli chcesz go przewozić i nie zamykać programów, to powinieneś skorzystać z opcji hibernacji. Wtedy system zrzuci zawartość pamięci RAM do pliku na dysku i pozwoli na uruchomienie w tym samym stanie co przed zahibernowaniem.

  • Trzymanie laptopa w łóżku – Laptop wymaga sprawnego układu chłodzenia. Trzymany w łóżku często ma pozakrywane wszystkie otwory wentylacyjne, a to sprawia, że nie ma jak odprowadzać ciepła. Przez to nawet przy sprawnym układzie chłodzenia laptop może się zagrzać i wyłączyć awaryjnie ratując się przez zbytnim przegraniem. Dodatkowo szybciej zbiera się kurz i resztki włosów, które zapychają kratki radiatora, a przez to szybciej będzie trzeba takiego laptopa dać do konserwacji układu chłodzenia.

  • Zbyt gwałtowne otwieranie laptopa, podłączanie i odłączanie urządzeń na siłę – Pierwsza część tego punktu dotyczy głównie laptopów z obudową dość niskiej jakości, czyli zdecydowanej większości laptopów na rynku. Niestety najbardziej czułe miejsca to okolice zawiasów. Mocne otwieranie może spowodować, że obudowa po jakimś czasie popęka. Nieostrożne obchodzenie się z zasilaczem lub urządzeniami podłączanymi przez gniazda w laptopie może doprowadzić do uszkodzenia tych gniazd. Pół biedy jeśli gniazdo zasilania jest połączone z płytą główną kablem, gorzej jeśli jest przylutowane na płycie głównej. Tak samo gniazda USB i audio mogą być wbudowane na płycie, ale też mogą występować jako moduły podłączane do całości konstrukcji.
SONY DSC
  • Palenie papierosów przy laptopie – To jest po prostu hit. Raz trafiłem na laptopa, przy którym było regularnie palone. Wszystko się kleiło i śmierdziało. Nie dało się nawet zmyć tego syfu. Układ chłodzenia obrywa wtedy podwójnie. Naprawdę nie polecam. Oczywiście używanie laptopa w mocno zakurzonym pomieszczeniu też nie jest dla niego dobre, ale papierosy są po prostu najgorsze.

  • Dzieci – Tak, lepiej nie zostawiać swojej (lub nie swojej) pociechy sam na sam w laptopem, bo może się to skończyć różnie np. powyrywanymi klawiszami.

  • Jedzenie i picie – Napoje są groźne dopiero w momencie wylania się na laptopa. Czasem kończy się tylko wymianą klawiatury, ale nie zawsze jest tak dobrze. Może to pociągnąć za sobą znacznie większe konsekwencje. Jedzenie akurat jest mało groźne, ale okruszki w klawiaturze to nic przyjemnego.

 

A Ty jak traktujesz swojego laptopa?

2 komentarze do “5 rzeczy, za które Twój laptop Cię znienawidzi”

Dodaj komentarz