Nieszczęsne nóżki w procesorach AMD – prostowanie po uszkodzeniach klienta

Prostowanie nóżek procesora AMD Ryzen 5 1600

AMD ostatnio robi świetne procesory. Zdobywają coraz większą część rynku nowych procesorów. Za to pełen szacun. Możliwe, że sam bym kupił gdybym chciał teraz zmieniać platformę z czwartej generacji Intel Core i7.

Niestety nadal nie wyzbyli się największego błędu w konstrukcji. Chodzi o sam sposób montażu. Intel od czasów platformy LGA 775, więc grubo ponad 10 lat, robi procesory bez nóżek. Sam fakt, że nie mają one nóżek to jeszcze nie wszystko. Sposób montażu w sockecie jest u Intela świetny. Procesor jest mocno zapinany i nie ma możliwości wyjęcia go bez otwarcia wszystkich części osłaniających. Niestety w AMD nadal jest inaczej. Procesor ma nóżki, więc można je powyginać, a nawet wyłamać. W Intelu można uszkodzić gniazdo w płycie, ale to trzeba się wybitnie postarać. W AMD niestety łatwo wyrwać procesor razem z chłodzeniem. Mocowanie AMD w gnieździe jest tak kiepskie, że w sumie to nie wiem po co jest tam ta wajcha zamykająca socket. Ona w sumie i tak go nie zamyka. Te procesory można krzywo wyjąć lub wyrwać z gniazda. Wtedy zaczyna się problem. Oczywiście zły montaż (obrócenie procesora o 90 lub 180 stopni) też spowoduje uszkodzenia. W Intelu o tu trudniej, bo są wycięcia na procesorze i inaczej po prostu nie wchodzi.

Trafił do mnie komputer, w którym klient powyginał kilkanaście nóżek w Ryzenie. Niestety cała akcja zakończyła się uszkodzeniem płyty głównej. Procesor udało się uratować. Niestety trzeba było wydać ponad 400 zł na samą płytę główną. Zobacz jak wyglądał procesor przed prostowaniem.

Teraz zdjęcie już włożonego procesora w nowej płycie. Zwróć uwagę, że jest porysany. Nie będzie już mieć fabrycznych parametrów jeśli chodzi o odprowadzanie ciepła. Mam nadzieję, że pasta Thermal Grizzly sobie z tą wadą poradzi.

I na koniec fotka już z założonym boxowym chłodzeniem.

Skończyło się kwotą całkowitą 600 zł. Za tą kwotę do tego komputera można by było dokupić porządny dysk SSD nawet 1 TB, bo w zestawie z tym procesorem, 24 GB RAM i GTX 1070 brakuje jeszcze SSD.

Podsumowując: Uważajcie na swoje procesory AMD, tak łatwo je uszkodzić.

A naprawia się je nożem, o tak

2 komentarze do “Nieszczęsne nóżki w procesorach AMD – prostowanie po uszkodzeniach klienta”

Dodaj komentarz