Realizacja serwera dla małej firmy – Proxmox, MS SQL, VPN

Przedstawiam ostatnią realizację zlecenia dla klienta. Potrzebny był serwer do pracy z programem do obsługi firmy. Oto w jaki sposób rozwiązałem zagadnienie i co było do zrobienia.

Dodam, że niektórzy nie chcą mieć serwera w chmurze i wolą mieć to u siebie. Sam tak mam, więc to rozumiem.

Założenia:

  • Serwer ma pozwolić na pracę z dowolnego miejsca dla więcej niż jednej osoby w programie do obsługi firmy, wystawiania faktur. Program korzysta z bazy danych Microsoft SQL. Był używany na laptopie właściciela firmy, a przez to pracownik nie miał możliwości z niego korzystać.
  • Na serwerze za kilka tygodni ma stanąć sklep internetowy na platformie Prestashop.
  • Dobrze było żeby serwer miał zasilanie awaryjne. Router zresztą też. W tym przypadku dwa zasilacze UPS, ponieważ urządzenia stoją nieco zbyt daleko od siebie, po prostu fizycznie trudno by było użyć jednego zasilacza UPS.
  • Kopie zapasowe – o tym zawsze trzeba pamiętać.
  • Publiczny adres IP – konieczność do stawiania serwera VPN i WWW.

Krótko opiszę co zrobiłem i co użyłem żeby wszystko działało.

Zacznę oczywiście od samego serwera, a dokładnie komputera, który za ten serwer posłużył. To Dell Precision T1700, taki jak na zdjęciu poniżej.

Do tego zastosowania wystarczy w zupełności. Maszyna ma czterordzeniowy procesor Intel Xeon E3-1220v3, 16 GB RAM oraz dysk SSD 240 GB.

System operacyjny na serwerze to Proxmox. Jest to darmowe środowisko do wirtualizacji. Używam je u siebie, używam u klientów. Ta strona działa na maszynie wirtualnej, która jest uruchomiona na Proxmoxie u mnie w pracowni.

Zarządzanie serwerami odbywa się przez przeglądarkę internetową i wygląda mniej więcej tak.

Jak widać, uruchomione są dwie maszyny wirtualne. Jedna to oczywiście Linux Ubuntu Server 20.04. To na nim jest zainstalowany serwer bazy danych Microsoftu. Będzie też na nim Apache2, MySQL i PHP do postawienia w przyszłości stron www.

Tak wygląda zarządzanie systemem uruchomionym w Proxmoxie.

Tutaj dowód na to, że MS SQL działa na tym Ubuntu.

Dodatkowa maszyna jest tam tylko po to żeby uruchomić serwer OpenVPN.

Kopie zapasowe maszyn wirtualnych są wysyłane do mnie do czasu zakupu serwera NAS przez klienta.

U mnie został uruchomiony Proxmox Backup Server. Kopie maszyn są przyrostowe, a dzięki temu robią się szybko i zajmują mało miejsca. Nie trzeba robić kopii całych maszyn, a jedynie to, co się zmieniło od ostatniej kopii.

Baza MS SQL z Linuxa działa oczywiście w programie Microsoft SQL Management Studio.

Należy jednak pamiętać, że wszystkie ścieżki do plików i folderów to te, które są na serwerze. Widać to na poniższym zrzucie ekranu. Próba zrobienia kopii zapasowej bazy zapisze tą bazę na serwerze, a nie na komputerze, z którego się połączyłem.

Wspominałem o zasilaniu awaryjnym. Tutaj sprawa jest prosta. Do serwera poszedł UPS firmy APC, model BX1400U-FR BACK-UPS z normalnymi gniazdami, o taki.

Do podtrzymania routera wystarczy dowolny, najtańszy model, bo tam i tak sobie poradzi.

Oczywiście do tego wszystkiego ważne jest żeby mieć publiczny adres IP. Na szczęście z tym nie było problemu. Na routerze przekierowane są tylko niektóre porty. Nie ma konieczności łączenia się do bazy danych ze świata bezpośrednio, a nawet jest to wysoce niezalecane, więc do tego jest używany VPN. Na ten moment nic więcej nie musi być przekierowane żeby wszystko działało tak jak miało.

Potrzebujesz podobnej funkcjonalności?

Zapraszam do kontaktu.

Możesz być z drugiego końca Polski. To wszystko da się zrobić zdalnie. Jedynie wystarczy podłączyć sprzęt u siebie.

PS. Dodałem wpis o backupowaniu Proxmoxa. To też warto wdrożyć razem z samym serwerem. Sprawdź TUTAJ

Dodaj komentarz