Polecane komputery stacjonarne przed Świętami Bożego Narodzenia 2021

Składać czy brać gotowy komputer? Przeważnie lepiej było składać, ale ostatnio kryzys na rynku i często lepiej kupić gotową jednostkę i się nie przejmować szukaniem poszczególnych części. Oto jakie zestawy polecam.

W tej chwili osobiście nawet nie mam ochoty podejmować się budowania komputerów dla klientów. Powodem jest dramatyczna dostępność i cena kart graficznych. Zdecydowanie wolę polecić gotowe zestawy z kartami lub bez. Nie każdy potrzebuje komputer do grania, wiadomo.

W zestawieniu będą komputery:

  • tylko z dyskami SSD i to NVMe. Ustalmy, że niech będzie to chociaż pół terabajta.
  • z minimum 8 GB RAM.
  • z procesorami minimum Intel i3 lub odpowiednikiem od AMD. Żadnych Pentiumów i Celeronów. Chociaż tutaj na szczęście można później rozbudować, a nie to co w laptopach.
  • z systemem operacyjnym – jak ktoś chce, to może kliknąć wersję bez systemu. Jednak zestawienie jest dla osób, które będą chciały po prostu kupić i po odpakowaniu używać bez kombinowania z piraceniem Windowsa (bo tak przeważnie jest).

Najtańszy komputer jaki znalazłem to x-kom H&O 100 i3-10100/8GB/480/W10X za 2250 zł w chwili pisania tego wpisu. To normalny komputer, który wystarczy do multimediów i przeglądania stron. Proste gierki też na tym pójdą. Mała obudowa nie zajmie dużo miejsca.

Kolejna propozycja to ten samo model z mocniejszym procesorem: x-kom H&O 100 i5-10400/8GB/480/W10X.

Następną propozycją jest Dell Vostro 3681 SFF i5-10400/8GB/512/Win10P. Oczywiście droższy, ale dostajemy sprzęt renomowanego producenta, dodatkowo z Windowsem PRO. To propozycja bardziej dla firm, które używają Active Directory i nie potrzebują nic mocniejszego do bieżącego działania.

W zasadzie są to wystarczające propozycje do używania jako komputery biurowe. Drożej bez karty graficznej nie ma co się pchać. Można ewentualnie wybrać wariant któregoś z tych modeli z większą pamięcią RAM, ale to już zależy czy komuś będzie więcej potrzebne.

Teraz zaczną się drogie gotowce z kartami graficznymi. No i jest przepaść cenowa.

Gotowce z GTX 1660 SUPER i RTX 2060:

Mocne gotowce w RTX serii 3000:

I totalne szaleństwo z RTX 3090: x-kom G4M3R 700 i9-11900K/128GB/2TB+2TB/W10PX/RTX3090

No dobrze, a co z monitorem? Obecnie coraz popularniejsze są monitory o odświeżaniu ekranu znacznie szybszym niż standardowe 60 Hz. W tą stronę wręcz trzeba pójść. Powoli odświeżanie na poziomie 144 Hz robi się standardem. Warto też wybrać monitor o rozdzielczości 2560 x 1440, a najlepiej dwa albo trzy monitory.

Możecie sobie pomyśleć, zapytać: czy jest duża różnica między monitorem 60 Hz, a 144 Hz? Odpowiadam: Tak, jest różnica. Już sam kursor myszy porusza się lepiej, tak wręcz przyjemnie dla oka.

No to propozycje kilku modeli monitorów:

Jak można to podsumować? Jest drogo. Tyle w temacie. Niestety. Patrząc jednak na te gotowce, to niektóre z nich kosztują w całości tyle, co sama karta graficzna w nich zamontowana.

Mało propozycji? Tak, zgadza się. Wybierałem najtańsze warianty poszczególnych modeli. No i mało, bo modeli z kartami graficznymi nie ma wielu, a tych tanich bez kart graficznych nie ma sensu brać w bardziej wypasionych wersjach, bo jeśli ktoś kupuje komputer do Internetu i pracy biurowej, to nie potrzebuje aż tak mocnego sprzętu. Oczywiście do samego przeglądania stron nie może być słaby sprzęt, to nie te czasy. Właśnie dlatego wykluczyłem słabe modele procesorów.

Dodaj komentarz