Pamięć w telefonie z Androidem – dlaczego tak szybko się kończy?

Problem, na który trafiam zbyt często:
Dlaczego nie mogę nic zainstalować na telefonie? Zainstalowałem pięć aplikacji i telefon ciągle krzyczy, że brakuje miejsca w pamięci wewnętrznej.

Cały problem leży w tym, że dzisiaj aplikacje w telefonie po prostu zajmują za dużo miejsca i od pewnego czasu telefon z wbudowaną pamięcią o pojemności 8 GB może mieć spory problem z funkcjonalnością inną niż dzwonienie i pisanie smsów.

Załóżmy, że połowę tej pamięci zabiera na starcie sam system. To już zostają tylko 4 GB na aplikacje i pliki użytkownika. Ok, pliki możemy wrzucać na kartę pamięci, ale to i tak daje nam tylko 4 GB na aplikacje. Na przykładzie mojego telefonu, którym jest Samsung Note 4 z wbudowaną pamięcią 32 GB, pokażę ile zajmują popularne aplikacje w naszych telefonach. Niektóre z nich są zainstalowane przez producenta i ciągle aktualizowane.

Za pomocą programu CCleaner sprawdziłem ile miejsca mogę oszczędzić w telefonie. Poniżej zrzuty ekranu z wynikami skanowania telefonu po kilku dniach od poprzedniego czyszczenia.

Jak widać w pierwszym przypadku mogę oszczędzić ponad 2,5 GB w pamięci wewnętrznej, a w drugim zrobionym jeszcze później ponad 4,5 GB.

Bardzo dużo miejsca zajmuje PAMIĘĆ PODRĘCZNA. Co to takiego?

Pamięć podręczną (ang. cache) przechowuje tymczasowe pliki z informacjami o aplikacjach na Twoim urządzeniu. Za każdym razem, gdy otwierasz aplikację, informacje z pamięci podręcznej umożliwiają szybsze włączenie i płynne działanie programu. Często jednak zdarza się, że pamięć podręczna zajmuje zbyt dużo miejsca i jest najczęstszą przyczyną problemu z brakiem pamięci, jaki pojawia się na smartfonie.

Nasze aplikacje trzymają w pamięci strasznie dużo danych. Dodatkowo sama galeria zajmuje dodatkowo ponad 2,2 GB w celu przyspieszenia otwierania obrazków, a w szczególności ich miniatur na liście. Mapy Google są kolejną aplikacją, która potrafi zająć sporo miejsca. W tym przypadku akurat tak nie było, ale miałem już przypadki zajęcia ponad 1 GB przez Mapy.

Poniżej lista aplikacji, które na moim teście pokazały największą zajętość pamięci podręcznej.

Wyniki potrafią być porażające, a to tylko pamięć podręczna. Do tego należy doliczyć ile zajmują same zainstalowane aplikacje wraz z zapisanymi danymi. Poniżej lista kilku aplikacji ze szczegółową analizą zajętego miejsca.

Jak widać sam Facebook zajmuje…

Aplikacja Zainstalowana z danymi użytkownika Pamięć podręczna Suma
Facebook 537 MB 102 MB 639 MB
Messenger 377 MB 77 MB 454 MB
 Razem 1093 MB

… ponad 1 GB. Jak dodamy do tego Instagram, Youtube i jakąś przeglądarkę, to okazuje się, że zaraz nie ma miejsca.

Niestety jedynym rozwiązaniem tego problemu jest posiadanie smartfona z większą pamięcią. Na chwilę obecną wbudowane 32 GB są wystarczające. Tylko czy jeszcze smartfony z pamięcią wewnętrzną 16 GB dają radę? Jeśli tak, to jak długo jeszcze? Nie zanosi się na żadne optymalizacje mające na celu zmniejszanie rozmiarów aplikacji.

1 komentarz do wpisu “Pamięć w telefonie z Androidem – dlaczego tak szybko się kończy?”

Dodaj komentarz